Některé maminky se obávají nechat dítě doma chodit a hrát si bosé. Nejčastějším důvodem vedoucím k obavám je studená a tvrdá podlaha. Jak tedy postupovat? Chránit dítě před tvrdou podlahou tvrdou botou – tedy papučkou s neohýbatelnou podrážkou, jakou všichni z obuvnictví známe? Je to snad řešení? Každý, kdo vnímá a chápe pohyb našeho těla, nepovažuje izolování dítěte od chladné podlahy papučkami (a tímto izolování a ochuzení nožiček o cenné podněty) jako ideální řešení. Dítě si potřebuje hrát. Ke hraní potřebuje pohyb - dětská nožka potřebuje pohyb – v tvrdé papučce jej nedostane.
První kobereček je od Veroniky Kovačkové (www.veronikakovackova.cz). Ideální je použít koberce či koberečky s nízkým chlupem. Velikostně si kobereček přizpůsobte na potřeby svého bytu, je lepší vyrobit koberečků několik a umístit je tam, kde se dítě pohybuje. Menší se dá pod nožky do koupelny a při čištění zubů dítě přešlapuje na koberečku. Pokud je dítě školou povinné, obložte podlahu kolem pracovního stolu právě takovýmto koberečkem. Do chodby, kterou dítě musí projít několikrát za den, položme koberec také. K výrobě stačí různě veliké tyče, suky, kamínky, knoflíky, šňůrky, lana, … Vše drží po zalepení tavnou pistolí.
Další tip na vyrobu koberečku poskytla maminka Hana Stejskalová. Koberec má velikost 80x50 cm. Nachází se na něm kousek barevného lana, prádelní šňůra (jsou na ní udělané uzlíky), dekorační stuha, dřevěné dekorační obrázky - kytičky, vážky, motýlci.
Dále tavnou pistolí nalepila rozebrané dřevěné kolíčky na prádlo, dřevěné suky různých velikostí, drobné oblé kamínky (aby nebyly vyloženě ostré), korkové chrániče na nábytek (kulaté, čtverce rozstříhané na trojúhelníky), rozlišovače klíčů, obyčejná tkanička do bot, pár fazolí, dekorační plstěné kytky (stonek je dřevěná drobná tyč, která bývá v nové obuvi a drží papír uvnitř), skleněné dekorační kulaté kamínky.
Nic není nemožné, ani plovoucí podlaha nemusí být pro zdravý vývoj dětí strašákem. Stačí jednoduše, formou hry, poskytnout dítěti podněty ke stimulaci nožiček. V dnešní době trh nabízí velké množství pomůcek pro senzomotoriku. Mnohé si však vyrobí rodiče sami doma - podle svých možností a zálib. Pohyb venku je pro děti nenahraditelný - je pestrý, zábavný a zdraví přinášející. Domov je ale pro dítě neméně důležitý - udělejme ho co nejvlídnější a nejpestřejší. Odměnou nám bude zdravotní prospěch našich dětí.
Galerie:
MK ČR E 22406, ISSN 2464-6784
periodicita: 2x ročně
Zpracování dat |