Jak stimulovat dítěti nožičky v domácím prostředí? I. díl

Některé maminky se obávají nechat dítě doma chodit a hrát si bosé. Nejčastějším důvodem vedoucím k obavám je studená a tvrdá podlaha. Jak tedy postupovat? Chránit dítě před tvrdou podlahou tvrdou botou – tedy papučkou s neohýbatelnou podrážkou, jakou všichni z obuvnictví známe? Je to snad řešení? Každý, kdo vnímá a chápe pohyb našeho těla, nepovažuje izolování dítěte od chladné podlahy papučkami (a tímto izolování a ochuzení nožiček o cenné podněty) jako ideální řešení. Dítě si potřebuje hrát. Ke hraní potřebuje pohyb - dětská nožka potřebuje pohyb – v tvrdé papučce jej nedostane.

Jaké se nabízí řešení? 

  1. dostatečně velká ponožka –kupujte dítěti větší ponožky, než konfekční velikost udává. Prsty nesmí být v ponožce mačkány k sobě, ani skrčeny. Tak jak noha vypadá bosá, tak by měla vypadat v ponožce a botě. Na kluzkém povrchu poslouží protiskluzová úprava ponožek.
  2. měkká papučka typu capáčky, které šije např. firma Dadoos.
  3. jiné měkké a poddajné botičky, které nabízí např. firma Vivobarefoot či Bosonožka.cz - nechte si od zkušených prodejců poradit.
  4. dotýkat se denně bosých dětských nožiček, využít masážní techniky.
  5. upravit doma dítěti podmínky tak, abychom ze studené a tvrdé podlahy udělali vlídné a hravé prostředí. Jedna z mnoha možností, jak na to, je třeba senzomotorický kobereček či koberec, který si dokáže každá maminka doma vytvořit. Návod jak na to, poskytly dvě maminky malých dětí – Veronika Kovačková a Hana Stejskalová.

První kobereček je od Veroniky Kovačkové (www.veronikakovackova.cz). Ideální je použít koberce či koberečky s nízkým chlupem. Velikostně si kobereček přizpůsobte na potřeby svého bytu, je lepší vyrobit koberečků několik a umístit je tam, kde se dítě pohybuje. Menší se dá pod nožky do koupelny a při čištění zubů dítě přešlapuje na koberečku. Pokud je dítě školou povinné, obložte podlahu kolem pracovního stolu právě takovýmto koberečkem. Do chodby, kterou dítě musí projít několikrát za den, položme koberec také. K výrobě stačí různě veliké tyče, suky, kamínky, knoflíky, šňůrky, lana, … Vše drží po zalepení tavnou pistolí.

 

Další tip na vyrobu koberečku poskytla maminka Hana Stejskalová. Koberec má velikost 80x50 cm. Nachází se na něm kousek barevného lana, prádelní šňůra (jsou na ní udělané uzlíky), dekorační stuha, dřevěné dekorační obrázky - kytičky, vážky, motýlci.
Dále tavnou pistolí nalepila rozebrané dřevěné kolíčky na prádlo, dřevěné suky různých velikostí, drobné oblé kamínky (aby nebyly vyloženě ostré), korkové chrániče na nábytek (kulaté, čtverce rozstříhané na trojúhelníky), rozlišovače klíčů, obyčejná tkanička do bot, pár fazolí, dekorační plstěné kytky (stonek je dřevěná drobná tyč, která bývá v nové obuvi  a drží papír uvnitř), skleněné dekorační kulaté kamínky. 
Nic není nemožné, ani plovoucí podlaha nemusí být pro zdravý vývoj dětí strašákem. Stačí jednoduše, formou hry, poskytnout dítěti podněty ke stimulaci nožiček. V dnešní době trh nabízí velké množství pomůcek pro senzomotoriku. Mnohé si však vyrobí rodiče sami doma - podle svých možností a zálib. Pohyb venku je pro děti nenahraditelný - je pestrý, zábavný a zdraví přinášející. Domov je ale pro dítě neméně důležitý - udělejme ho co nejvlídnější a nejpestřejší. Odměnou nám bude zdravotní prospěch našich dětí.

 Galerie:

 

Mgr. Marika Bajerová
CoversCoversCoversCoversCovers
Sledujte nás
umění fyzioterapie ®
Covers
kontakt
Umění fyzioterapie

objednavky@umeni-fyzioterapie.cz
Místecká 256, Příbor 742 58
IČO: 75531437
DIČ: CZ8356115240
O časopise
technická specifikace
80 barevných stran
křídový papír, lepená vazba

MK ČR E 22406, ISSN 2464-6784

periodicita: 2x ročně

Informace pro knihovny
O předplatné prosím pište na email
predplatne@umeni-fyzioterapie.cz
Seznam knihoven (.pdf)
vlastnících výtisky časopisu Umění fyzioterapie®


Inzerce na webu
Ceník a rozměry inzerce - web (.pdf)
Ceník a rozměry inzerce - časopis UmFyz (.pdf)
WWW stránky dodal BINARGON.cz
Můj účet
Osobní nastaveníOdhlášení