Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno:
Přihlašovací heslo:
Zapomenuté heslo|Nová registrace
OdhlásitObjednávkyNastavení účtu
Rehabilitace Diagnostika
Léčba Prevence
0
Nákupní košík
[0] 0.00,- Kč

Ponožky?

My fyzioterapeuté jsme v prodejnách obuvi pravděpodobně považováni za podivíny, revolucionáře a provokatéry. Zkušené oko prodejce nás okamžitě prokoukne a už z dálky nás varuje: "Nezohýbejte mi ty boty! K tomu nejsou určeny!" Každý, kdo kupoval boty sobě nebo dítěti, by mohl psát na toto téma romány. My fyzioterapeuté však pokračujeme dále, u bot zdaleka nezůstáváme. Ochladilo se a na řadě jsou ponožky!  

Co může fyzioterapeut říkat na ponožky? Copak i ponožky mají na naše nohy nějaký vliv? Ano, ponožka malá, příliš elastická, stahující,...to vše nohu ovlivňuje.

 

Na obrázku je ponožka v běžné konfekční velikosti. Nezdá se Vám to, opravdu je o několik centimetrů kratší. Problém? Vše vyřeší elastan! A jak wikipedie praví: "Elastická vlákna jsou definována jako vlákna, která se dají natáhout nejméně na trojnásobnou délku a po uvolnění !tahu! se vrátí na téměř původní rozměr." Ponožka se na původní rozměr téměř vrátí. A "vrátí" se na původní rozměr taky noha? Co udělají prstce mnoho hodin stláčené k sobě v ponožce a botě? To vše už víme, kupujme tedy větší ponožky, aby elastan vůbec nenastoupil do své funkce. V realitě až o tři, čtyři čísla větší ponožky...Anebo lépe - koupit ponožku bez elastanu.

    

Tah ponožky je na vnímavé noze cítit, tlačí prstce do addukce. Navíc si můžete všimnout, že pokud je noha protažená, šev na špičce se neprotáhne. Jak reaguje většina lidí? Upraví šev na své místo a stáhne si prstce k sobě, aby ponožka na noze dobře vypadala.

Elastická vlákna mají ale nízkou pevnost v oděru, proto se vyrábí s obsahem elastanu do 10%. Většina ponožek má 5% elastanu. Takovýchto ponožek je naprostá většina. Je umění koupit poctivou čistě bavlněnou ponožku - i tu přesto kupovat o několik čísel větší. 

A jak postupovat u silonek? Ustřihnout nožní díl a na to nasunout ponožky. Bavlněné, dostatečně velké, a třeba i pětiprsté.

Proto můžeme my fyzioterapeuté vypadat v práci třeba takto:...

Prostor pro nohy všem!

 

Nahoru