Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno:
Přihlašovací heslo:
Zapomenuté heslo|Nová registrace
OdhlásitObjednávkyNastavení účtu
Rehabilitace Diagnostika
Léčba Prevence
0
Nákupní košík
[0] 0.00,- Kč
Blog

Vliv životního stylu na poruchy plodnosti a možnosti řešení

MUDr. Jana Všetičková

Lékařka-terapeutka zabývající se přírodní medicínou, zdravým životním stylem, komplexním psychosomatickým přístupem k hubnutí, neplodnosti i k chronickým potížím

1. Centrum podpory plodnosti, s.r.o, Praha, Liberec

majitelka Kliniky komplexní péče, s.r.o, Liberec

www.klinikaliberec.cz

 

Je neplodnost nemoc, mediálně vytvořený celospolečenský problém, nebo jen důsledek životního rytmu a stylu posledních 20-25 let? Je možné, že v každé kategorii najdeme reálnou možnou příčinu poruchy plodnosti. Patřím do generace tzv. „Husákových dětí“ a naší obavou bylo, abychom neotěhotněly dříve než dostudujeme školu. Běžně se rodilo v 18-19 letech a já jsem ve svých 23 letech patřila v porodnici mezi starší prvorodičky. Řada z nás otěhotněla bez problému, a to i během studia, získala diplom a měla zdravé děti. Samozřejmě bylo náročnější studovat s dítětem; nicméně si myslím, že mnohem bolestivější a těžší je chodit několik let po centrech asistované reprodukce od jednoho neúspěšného cyklu k druhému, nebo si brát půjčky na zaplacení pojišťovnou nehrazených cyklů. Ano, toto je doba současná. Ženy se bojí, že neotěhotní. Přicházejí ke gynekologovi s tím, že se s partnerem dohodli na miminku, a proto chtějí vědět, co je pro to potřeba udělat. Běžný obraz dnešní praxe gynekologů.

Co má tedy vliv na tak významný nárůst poruch plodnosti – neschopnost počít a donosit dítě?

Pánevní dno ženy, sestup pánevních orgánů a inkontinence z pohledu gynekologa

MUDr. Jana Neudeckerová

Gynekoložka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, na Gynekologicko-porodnické klinice U Apolináře

Lektorka kurzů „Gynekologie pro fyzioterapeuty“ v CKP – Sámova v Praze, http://www.ckpsamova.cz/

Pánevní dno tvoří spodinu peritoneální dutiny. Jedná se o velmi důležitou strukturu, jejíž správná funkce je velmi důležitá pro udržení správného anatomického uspořádání viscerálních orgánů malé pánve a kontinence. Největší zátěží pro strukturu pánevního dna je jednoznačně vaginální porod. Poranění svalů pánevního dna jsou dlouho klinicky němá a projeví se často až po mnoha letech sestupem pánevních orgánů nebo inkontinencí. Obě tyto klinické diagnózy představují velmi zásadní zdravotní i sociální problém, který zhoršuje kvalitu života pacientky. Efektivní prevencí je pravidelné posilování pánevního dna. 

Ponožky?

Mgr. Marika Bajerová

Hlavní foto: depositphotos.com

Ostatní fotky: soukromý archiv autora 

 

My fyzioterapeuté jsme v prodejnách obuvi pravděpodobně považováni za podivíny, revolucionáře a provokatéry. Zkušené oko prodejce nás okamžitě prokoukne a už z dálky nás varuje: "Nezohýbejte mi ty boty! K tomu nejsou určeny!" Každý, kdo kupoval boty sobě nebo dítěti, by mohl psát na toto téma romány. My fyzioterapeuté však pokračujeme dále, u bot zdaleka nezůstáváme. Ochladilo se a na řadě jsou ponožky!