Zrodilo se nové číslo časopisu Umění fyzioterapie s tématem těhotenství, porod a poporodní období. Obor fyzioterapie je vskutku krásný, protože nám, díky své pestrosti a komplexnosti, umožňuje být ku pomoci ženám po dobu jejich nejhezčího životního období. Zdravé a šťastné těhotenství nezná bolesti – mnoho maminek však ví, jak obtížným obdobím se těhotenství může stát. Naše péče je pro ně nezastupitelná a zásadní z preventivního i terapeutického hlediska. To, jak se maminky vnímají, jak zacházejí se svými emocemi, jak používají svá těla, se na prožívání těhotenství a na způsobu porodu odrazí.
Jak jemně a funkčně pracovat s těhotnou ženou a se ženou po porodu z pohledu Fyzioterapie funkce, nám představí učitelka a fyzioterapeutka Bc. Clara Lewitová. V současné době se setkáváme s větším počtem maminek, které porodily své dítě císařským řezem. Proč tomu tak je a co porod cestou císařského řezu obnáší z porodnického hlediska, píše MUDr. Jana Voborská Neudeckerová. V podrobném článku Mgr. Mariky Bajerové věnovanému terapii jizvy po porodu císařským řezem se dočtete, jak s jizvou pracovat od prvních hodin po porodu a jak pracovat se vzniklou jizvou dysfunkční starou několik měsíců až let. PhDr. Michaela Prokešová, Ph.D. fyzioterapeutickou péči o ženy po porodu císařským řezem obohacuje o kinezioterapeutickou část a věnuje se problematice neurologického vyšetření po porodu a problematice poporodní diastázy u žen. Fyzioterapeutka PhDr. Jitka Malá, Ph.D. sepsala své zkušenosti s využitím jógy při terapii těhotných žen. Lektorka léčebné metody dle Ludmily Mojžíšové, Hana Volejníková, zavzpomínala na paní Mojžíšovou a připomněla nám, jak důležitou terapeutkou paní Mojžíšová v našem oboru byla, je a jak její umění přetrvává a pomáhá skrze ruce vyučených fyzioterapeutek tisícům dalších žen. Neradostné mateřství – článek psycholožky Mgr. Dany Jandourkové se zaměřením na gynekologickou problematiku nás zasvěcuje, jaké těžké chvíle se mohou odehrávat v průběhu těhotenství a po porodu a jak maminkám v takové situaci odborně pomoci. Péče o těhotnou a rodící ženu má svá specifika, která je nutno ctít a respektovat. Díky moudrosti přírody jsme my ženy nastaveny tak, že jsme schopny při dobrém fyzickém i psychickém zdraví dítě donosit a bezproblémově porodit. Co k tomu maminky potřebují? Podporu, klid a pozitivní ladění, protože v co mysl věří, to tělo dokáže. Udržujeme-li mysl těhotných žen ve zdraví, zajistíme mamince i miminku dobré podmínky pro zdraví fyzické. O vlivu psychiky na průběh porodu a možnostech nenahraditelné péče porodních asistentek při porodu píše Mgr. Pavla Kasparková. Dočtete se, jak může porodní asistentka pomoci k optimálnímu natočení dítěte při porodu, aby proběhl přirozeně a bez lékařských zásahů. Porodní asistentka a psycholožka Mgr. et Bc. Kristina Neubertová Zemánková vše doplňuje a seznamuje nás s epiziotomií v porodnictví z pohledu evidence based medicine.
Každé těhotenství ženu změní. Porodem se rodí dítě, rodí se matka, rodí se otec, rodí se nová rodina. Přejeme si, aby Vám toto číslo bylo inspirací do Vaší práce a přispělo k celistvé péči o maminky. Všem autorkám, které se na tvorbě tohoto čísla podílely, velice děkujeme. Díky nim si naši práci zpestřujeme a rozšiřujeme obzory.
Mgr. Marika Bajerová
MK ČR E 22406, ISSN 2464-6784
periodicita: 2x ročně