Rozhovor s Dinah Rodriques, zakladatelkou Hormonální jógové terapie

Setkání s Dinah bylo krásné, inspirující a nezapomenutelné. Má 91 let a první dojem z Dinah se dá vyjádřit jedním slovem – bytostné štěstí. Radostně zářící oči, laskavý úsměv, elegance a lehkost pohybu, vtip a veselý smích Vám dají pocítit radost ze života. Dinah je člověk, který miluje svůj život a lásku k sobě samé pomáhá probudit v každé ženě právě díky sestavě cviků Hormonální jógové terapie.   

Hormonální jógová terapie je sestavena tak, aby znovu aktivovala tvorbu ženských pohlavních hormonů. Tato terapie pomáhá ženám v menopauze, ženám s premenstruačním syndromem, bolestivou menstruací, polycystickými vaječníky a některými příčinami neplodnosti. O tom, jak je tato terapie účinná, jsme si povídali jednoho horkého červencového dne v Praze.  

 

Dinah, Vy jste díky hormonální jógové terapii (HJT) pomohla změnit pohled na menopauzu u ženy. Naše společnost mnohdy přistupuje k menopauze jako k nemoci. Hormonální jógová terapie, které jste tvůrkyně, je velkou inspirací pro ženy, pro které je menopauza trápení. Vy sama jste živoucí dokonalou reklamou na HJT, vypadáte úžasně. Dá se říci, že hormony se ve značné míře podílejí na tělesném vzhledu ženy. Jakou cestou HJT pracuje?

HJT pomáhá ženám uvést do rovnováhy hormonální systém. Obecně řečeno, jedná se o holistický léčebný postup, který reaktivuje ženské hormonální žlázy. Hlavním cílem je reaktivovat tvorbu hormonů ve vaječnících, aktivovat hypofýzu a štítnou žlázu, nadledvinky… Výsledky HJT spatřujeme u žen v jakémkoliv věku. Mám hodně žen, které cvičily mou HJT a díky ní otěhotněly. Přišlo na svět mnoho, opravdu mnoho dětí (smích).

Jak dle Vás vlastně vypadá zdravá žena, která prochází menopauzou? Magazíny, reklamy v TV si představují ženu v tomto období jako upocenou, zchvácenou s osteoporozou a intelektuálním úpadkem. Vy ve svých 91 letech záříte mladostí a elánem.  Zažila jsem Vás přednášet i aktivně cvičit a vyučovat HJT. Obdivuji, jak máte bystrou paměť, jaký máte přehled a jak jste pohyblivá. Je to výjimečné.

Ó děkuji, ano cítím se skvěle.  A ano, společnost nám předkládá a mnohé ženy si to v mládí myslí, že menopauzou končí život, že je to brána ke stáří, ke ztrátě ženskosti.  Ale to není pravda!  Menopauza představuje konec reprodukční fáze života, nikoliv neodvratný nástup shrbeného stáří. Všechno je to otázka hormonů. Hormony Vás dělají mladou, hormony rozhodují, jak se sama cítíte a zda budete vitální. Já považuji pro ženy za nejdůležitější hormony estrogeny. Pokud je jejich hladina nízká, nastávají potíže. Já mám 91 let a mám vysokou hladinu těchto hormonů, denně cvičím HJT. Proto se cítím a vypadám dobře (smích). Teď to vypadá, že dělám reklamu na hormonální jógovou terapii (smích), ale HJT opravdu umí harmonizovat a navyšovat hladinu ženských hormonů. Nedostatek estrogenu může mít nepříjemné důsledky, které narušují fyzické zdraví a ovlivňují psychickou pohodu. Tímto trpí nejen starší ročníky žen, ale i teenageři. Lékaři u žen v menopauze řeší nízký stav hormonů jejich dodáním zvenčí - pomocí pojídání pilulek. Rozlada ženských hormonů může být velmi nebezpečná, může vyústit v nebezpečnou rakovinu. Hormonální jógová terapie je skvělá také v tom, že upravuje hodnoty bez nežádoucích vedlejších účinků. Děje se tak naprosto přirozenou cestou. Ženské hormony nás chrání, dokud je máme v dostatečné hladině, neonemocníme infarktem myokardu. Ženy v menopauze se dostávají do rizikové skupiny.

My ženy máme něco společného, často jsme nespokojené s tím, jak vypadáme. Ženy řeší, co dělat či nedělat, aby se lépe cítily, aby lépe vypadaly… Pomáhá Hormonální jógová terapie ženě přijmout sebe samu takovou jaká je? Pomáhá ženám navýšit sebevědomí?

Různé emoce, které ženu přepadávají v průběhu jejího života – úzkost, sklíčenost, podráždění, pocity nízkého sebevědomí, nespokojenost sama se sebou, ale vlastně nespokojenost se všemi a se vším v jejich okolí… to všechno jsou emoce, které bývají vyvolané nízkou hladinou hormonů. Minimálně v tom hrají roli vnější okolnosti. Za ten blbý den může výkyv hormonů, nikdo jiný. Při vyšší hladině hormonů úplně stejnou situaci vyhodnocujeme jako perfektní, radostnou (smích). Důležité je, aby to ženy věděly, aby to pochopily a uměly s tímto pracovat. Hormonální jógová terapie to ženy učí.

Kdy by se žena měla připravovat na to, že jednou přijde menopauza? Kdy se měla mentálně a fyzicky připravovat?

(Srdečný smích)… Jakmile žena začne pociťovat pokles hormonů, což se může dít okolo 35 let, i dříve, ale i později. Bolesti hlavy, pocení, emoční projevy, nespavost, vysychání kůže, ztráta vlasů… to všechno jsou projevy nízké hladiny estrogenů. Měla by začít pravidelně cvičit Hormonální jógovou terapii pro obnovu a regeneraci. Když toto ženy pochopí, zůstanou mladé, budou mít husté vlasy, nebudou mít vrásky, budou se cítit dobře na stará kolena! Samozřejmě něco ovlivní geny, naše genetická výbava, ale mnoho jsme schopni ovlivnit pomocí hormonů.

Hormonální jógová terapie pomáhá zvyšovat hladinu estrogenů, objektivně lze zjistit z krve. Proběhly studie, které sledovaly vliv HJT na hladinu estrogenu a v jedné z nich bylo zaznamenáno, že se hladina estrogenů cvičením navýšila o 458%! Po čtyřech měsících!

Po čtyřech měsících? To je velmi rychlá reakce!

Ano, je. Po týdnu cvičení ženy vnímají, že méně vypadávají vlasy. U mnohých žen se po týdnu upraví hladina, jakoby jí bylo 20 let. Já třeba na sobě pociťuji, že když mám turné po Evropě, přelety přes oceán, dlouhé týdny školím a zaučuji nové žačky, mé husté a nebarvené vlasy jsou pak šedivější. Po určité době klidu a cvičení se to zase upraví.

V dnešní době narůstá počet neplodných párů. Dinah, v čem vidíte příčinu?

Stres, jednoznačně stres. Protože stres snižuje hladinu hormonů u žen i u mužů. Hormonální jógová terapie učí, jak se stresem pracovat, jak si stresem neublížit a jak se uvést do pohody – hormonální i duševní. Mám opravdu mnoho, mnoho dětí díky této terapii. Hormonální jógová terapie pomáhá prodlužovat dobu ovulační a tím navyšuje šanci na oplodnění. Pomáhá připravit dělohu na uhnízdění vajíčka. Proto je důležité cvičit ji, i když se žena rozhodne pro IVF.

Jaký je Váš názor na užívání hormonální antikoncepce (ATK)?

Zase je v tom estrogen. Pokud žena bere ATK z jiných důvodů než aby neotěhotněla - stav pleti, průběh menstruace, to vše je výsledek hormonálního ladění. Dobře cvičící žena ATK nepotřebuje. Je dokázáno, že Hormonální jógová terapie upravuje stav také u polycystických vaječníků – a když žena cvičí, už se to nevrací zpět, což je úžasné.

Můžete říci, jak dlouho žena obvykle musí cvičit, aby se účinek Hormonální jógové terapie objevil a ženě cvičení dopomohlo k otěhotnění?

Ano, obvykle 3-6 měsíců.

Velmi podobnou zkušenost měla i naše významná osobnost Ludmila Mojžíšová. Dinah, znáte její jméno? Pracovala s neplodnými páry a měla velký úspěch.

Ano, slyšela jsem, ale více o ní nevím.

Když žena otěhotní, jak dlouho by měla cvičit Hormonální jógovou terapii?

Má zkušenost je taková, že jakmile se žena dozví, že je těhotná, doporučuji přestat cvičit HJT. Pránájáma, způsob dýchání, některé cviky… mohou vyvolat kontrakce dělohy, proto raději ať HJT necvičí. Ať si žena užívá tohoto nádherného stavu být těhotná, ať se raduje, že se zadařilo otěhotnět.

Po porodu, ať vaginálním či císařskou cestou, za jak dlouho doporučujete cvičit Hormonální jógovou terapii?

Po porodu má žena tolik pohybu kolem miminka, že doporučuji 2 měsíce být v klidu a poté se k terapii vrátit. U maminek po porodu císařskou cestou doporučuji začít teprve tehdy, až se cítí dobře, posílená, bez bolestí – počkala bych u těchto maminek déle. Až bude mít dojem, že se dostává do normálního života, což s malým dítětem žena nemusí pocítit několik let (smích). Když gynekolog mamince řekne, že je vše v pořádku, doporučuji ještě 1 až 2 měsíce počkat.

Dinah, moc Vám děkuji za krásný rozhovor, který přinese radost mnohým ženám.

Já děkuji Vám! Ještě bych chtěla říci, že ženy, když se rozhodnou něco ve svém životě změnit, udělají to všemi svými prostředky. I to je základ úspěchu – jejich poctivost, píle, uchopení zodpovědnosti za svůj vlastní život. Musím říci, že muži takové přednosti příliš nemají (smích). I když můj manžel, starší než já, cvičí Hormonální jógovou terapii se mnou skoro každý den a musím uznat, že mu to svědčí (smích).

Rozhovor pro odborný časopis Umění fyzioterapie vedla Marika Bajerová. Velice děkujeme za realizaci Adéle Bavlšíkové, Petru Bavlšíkovi, Radce Exnar, Adamovi Bajerovi, Ryanu Sweenymu.

www.umeni-fyzioterapie.cz

www.gynekologicka-fyzioterapie.cz

www.centrum-hormonalni-jogy.cz

CoversCoversCoversCoversCovers
Sledujte nás
umění fyzioterapie ®
Covers
kontakt
Umění fyzioterapie

objednavky@umeni-fyzioterapie.cz
Místecká 256, Příbor 742 58
IČO: 75531437
DIČ: CZ8356115240
O časopise
technická specifikace
80 barevných stran
křídový papír, lepená vazba

MK ČR E 22406, ISSN 2464-6784

periodicita: 2x ročně

Informace pro knihovny
O předplatné prosím pište na email
predplatne@umeni-fyzioterapie.cz
Seznam knihoven (.pdf)
vlastnících výtisky časopisu Umění fyzioterapie®


Inzerce na webu
Ceník a rozměry inzerce - web (.pdf)
Ceník a rozměry inzerce - časopis UmFyz (.pdf)
Tvorbu webové stránky zajistil BINARGON.cz
Můj účet
Osobní nastaveníOdhlášení